Chcę Wam dzisiaj opowiedzieć o bardzo ważnej sprawie dotyczącej dzieci- o akcji społecznej , którą prowadzimy jako Stowarzyszenie #PrzejrzyjNaOczy. Ta akcja to
STOP
Krótkowzroczność



Posłuchaj , DOŁĄCZ SIĘ i podaj dalej 

Jeśli zechcesz wesprzeć naszą akcję to można to zrobić za pomocą serwisu Patronite (https://patronite.pl/przejrzyjnaoczy ) lub bezpośrednio wpłacając dobrowolną kwotę na konto Stowarzyszenia Przejrzyj Na Oczy: 75114020040000390280477661
Dziękujemy za każdą złotówkę, dzięki Wam nasze działania mają coraz większy zasięg 





Jako Stowarzyszenie Przejrzyj Na Oczy, a jednocześnie jako praktykujący okuliści jesteśmy zaniepokojeni narastaniem wad wzroku, a w szczególności krótkowzroczności w populacji dzieci i młodzieży. Krótkowzroczność, to nie jest wyłącznie wada, która wiąże się z noszeniem okularów po to by widzieć wyraźnie. Sam ten fakt, jakkolwiek przynoszący utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu ( cena okularów, ich parowanie przy zmiennych warunkach temperaturowych czy noszonej maseczce, trudności/wyzwania podczas uprawiania sportu) byłyby do zaakceptowania. Statystyki mówią jednak o tym, że w grupie osób z krótkowzrocznością rośnie ryzyko chorób oczu: jaskry, odwarstwienia siatkówki, zwyrodnienia ciała szklistego.
Na rozwój krótkowzroczności wpływają różnorodne czynniki: zarówno te genetyczne (długość gałki ocznej, siła „refrakcyjna” układu optycznego) jak i w ok 60% środowiskowe, związane z trybem naszej pracy wzrokowej. Praca wzrokowa o ostatnich dziesięcioleciach uległa zmianie i przez coraz więcej czasu w ciągu dnia wykorzystujemy oczy, by patrzeć z bliska: w komputer, telefon, książkę. To nie jest dla oczu ani naturalne, ani zdrowe, to sprawia, że napina się soczewka w naszym oku i stopniowo doprowadza do narastania krótkowzroczności. Dzieci i młodzież są tą grupą wiekową, która jest najbardziej narażona na takie właśnie zmiany.
Prognozy epidemiologiczne jeszcze niedawno mówiły to tym, że w 2050 roku połowa populacji ziemi będzie nosiła z tego powodu okulary. Pandemia koronawirusa, system pracy i nauki zdalnej a dla dorosłych w trybie: home office sprawiły jednak, że ten czas jeszcze się skrócił, może o 10, albo nawet o 20 lat. To oznacza, że w efekcie znacznie większa część społeczeństwa będzie narażona na choroby oczu wymagające leczenia, na branie leków, zabiegi operacyjne itp.
Stowarzyszenie Przejrzyj Na Oczy postawiło sobie za cel działania profilaktyczne, nie tylko edukując, ale także wpływając na zachowania i ludzkie wybory promując te prozdrowotne. Dlatego właśnie zwracamy się do Państwa o pomoc w uświadomieniu młodych ludzi i ich rodziców w tym co nie tylko mogą, ale i powinni zrobić dla zdrowia swoich oczu. Mamy nadzieję, że takie działania zaowocują co najmniej spowolnieniem rozwoju krótkowzroczności w Polsce, a część populacji uchronią przed następstwami poważnych chorób oczu.
Tak więc proponujemy:
– przerwy w czasie pracy wzrokowej z bliska zgodnie z zasadą 20:20:20 ( zapytajcie swoje pociechy czy
rozumieją?): co 20 minut na co najmniej 20 sekund przenosimy wzrok na odległe przedmiot ( np. za
okno)
– aktywności ruchowe i sportowe na świeżym powietrzu
– spanie w warunkach ciemności, bez dodatkowego oświetlenia
– właściwa, zdrowa, zbilansowana dieta nie stymulująca nadmiernego wzrostu
cdn
Agata Plech , Specjalista Chorób Oczu, Przejrzyj Na Oczy