Czy wiesz jaka jest różnica między witaminami naturalnymi, a tymi w tabletkach?
W budowie samej witaminy nie ma praktycznie żadnej różnicy. Witamina C w pigułce i w cytrynie wygląda tak samo więc powinna działać tak samo. Ale jednak ta naturalna działa nieco inaczej. Warto wiedzieć dlaczego.
- Otóż witaminom w produktach naturalnych towarzyszą różne związki, które bardzo mocno podnoszą ich efektywność działania. Na przykład:
witamina C występuje w owocach w towarzystwie flawonoidów – cennych związków roślinnych które niezwykle aktywnie wspomagają działanie witaminy C. - z kolei naturalna witamina E zawiera bardzo duże ilości odmian tego związku, natomiast ta w kapsułce zawiera wyłącznie jedną z nich – alfa-tokoferol.
- ponadto witaminy w formie suplementów mogą niekiedy wywoływać reakcje niepożądane jak odczyny alergiczne czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Wywołane to jest wówczas nie samą witaminą co jej otoczką.
W związku z tym, starajmy się jeść jak najwięcej witamin naturalnych! Nie wierzmy też w reklamy, że jakiś suplement zawiera witaminę naturalną. Suplementy nie rosną na krzakach tylko produkowane są w maszynach!
Jeśli już decydujemy się na suplementację, należy zastanowić się czy warto przyjmować bardziej skondensowane dawki witamin i minerałów.
Dodatkowa suplementacja w wielu przypadkach jest jak najbardziej wskazana. Jednak dużo wcale nie znaczy lepiej! W wielu przypadkach stosowanie suplementów witaminowo-mineralnych jest bowiem bezsensownie nadużywane i przy dobrze zbilansowanej diecie nie ma to większego wpływu na poprawę zdrowia czy kondycji. Pisałam o tym w poprzednim artykule.
Jakie mogą być minusy nadmiernej suplementacji?
- Epizodyczne przyjmowanie dużej ilości witamin przez krótki okres czasu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego, stany niepokoju, drżenie i nerwowość. To często doświadcza sporo osób, które stwierdzają że warto się solidnie dowitaminizować.
- Także przedłużająca się w czasie (tygodnie, miesiące, a nawet lata) podaż dużej ilości preparatów witaminowych może powodować nadmierne pobudzenie układów enzymatycznych odpowiedzialnych za ich niszczenie. W konsekwencji tego, powrót do normalnego sposobu żywienia lub obniżenie spożycia witamin do poziomu zalecanego, może w organizmie wywołać stan hipowitaminozy i wszystkich zaburzeń z nim związanych.
Dlatego warto zwracać uwagę by suplementacja nie przewyższała kilkakrotnie potrzebnych organizmowi dawek. Nie tylko nie daje to efektów, ale także dodatkowo mocno bije po kieszeni i może powodować skutki odwrotne od zamierzonych.
Jeśli jednak chcemy skorzystać z mocy suplentów, warto zwrócić uwagę na niektóre witaminy i minerały oraz przestrzegać kilka prostych zasad. Należą do nich:
- Nie ulegaj modzie na suplementację i nie zmieniaj diety dla suplementów – nie bierz wszystkiego, co biorą twoi znajomi lub co polecane jest w reklamach. Suplementy mają być odpowiedzią na potrzeby twojego organizmu i uzupełniały to, czego nie dostarcza ci codzienna dieta.
- Suplementacja musi mieć swój cel – nie przyjmuj żadnych witamin “na wszelki wypadek”. Warto poradzić się w tej kwestii dietetyka lub/i lekarza.
- Przyjmuj suplementy zgodnie z planem – tylko w ten sposób wykorzystasz w pełni ich właściwości. Pamiętaj, że niektóre z nich działają najlepiej jeśli są przyjmowane po posiłku, inne przed, a jeszcze inne po wysiłku fizycznym lub tuż po przebudzeniu.
- Nie daj się zwieść reklamom – wybieraj suplementy z dobrym składem. Uważnie czytaj składy i nie sięgaj po droższe lub ładniejsze, a po te skuteczne. Zapytaj o to farmaceutę, lekarza lub dietetyka.
- Przestrzegaj zasad dawkowania – nie zwiększaj zalecanej dawki, co więcej – rozważ jej zmniejszenie. Przyjęcie większej ilości suplementu nie oznacza, że będzie on skuteczniej działał. Wręcz przeciwnie! Mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne.
Witaminy, które należą do tych najcześciej suplementowanych to:
- Witamina C,
- Witamina D,
- Witamina E i K,
- Cynk,
- Magnez,
- Koenzym Q10,
- Kwasy omega-3,
- Witaminy z grupy B
Justyna Cieślica Dobry Dietetyk