Wśród części osób, zwłaszcza tych, które niewiele interesowały się tym tematem- ajurweda ogranicza się do kilku masaży dostępnych w ośrodkach SPA a joga to zajęcia sportowe polegające na rozciąganiu i na leżeniu 😊 Nie żartuję, takie właśnie obiegowe opinie słyszałam.
Czemu jednak o tym piszę na stronie przejrzyjnaoczy.pl? Otóż – przejrzyj na oczy, to nie tylko wzrok, to także umiejętność ZAUWAŻENIA niuansów, poznania czegoś z innego punku WIDZENIA, dociekania, i OBSERWOWANIA. Bo WIDZENIE to coś więcej niż wzrok 😊
Joga i ajurweda są niezmiernie pomocne w profilaktyce zdrowotnej, wręcz tworzą jej część, nawet jeśli … pod inna nazwą. Tak więc pora ZOBACZYĆ czym są.
Joga to kwintesencja wiedzy mędrców himalajskich zbieranej od ponad pięciu tysięcy lat, a jednocześnie tradycja duchowa, która przez te wszystkie lata stale się rozwija. Praktyka jogi obejmuje metody wewnętrznego rozwoju człowieka w każdej sferze życia: fizycznej ( stąd ćwiczenia), mentalnej, emocjonalnej, duchowej i zmysłowej. Joga to rozwój fizyczny, postawy ciała, technik oddechowych, dyscyplina etyczna i kontrola zmysłów, to modlitwy i mantry. Prawda, że niemało? I… jakoś więcej w stosunku do powszechnych stereotypów.
>> CZYTAJ TAKŻE: Co jest Twoim chwastem?
Czy każdy, kto wkracza na ścieżkę jogi, rozwija się w tych kierunkach?
Oczywiście, że nie. Ale, jeśli trafi na dobrego nauczyciela i wykona pewien niemały wysiłek, ma szanse żyć pełniej, spokojniej i lepiej.
Ajurweda od wieków rozwijała się razem z jogą. To jeden z najbardziej holistycznych systemów medycznych na świecie, a więc takich, które patrzą na człowieka i jego zdrowie w sposób całościowy, pełny, dopatrując się zależności między tkankami, organami, stylem życia, pożywieniem, aktywnością fizyczną itp. Uwzględnia aspekty fizyczne, emocjonalne, umysłowe i duchowe zdrowia. Wśród metod leczniczych zawiera dietę, ziołolecznictwo, ćwiczenia fizyczne, zalecenia dotyczące stylu życia ( w tym jogę i medytację). Ajurweda pomaga człowiekowi żyć w zgodzie z naturą i z (poznanym) sobą samym.
Dlaczego piszę o jodze i ajurwedzie?
Otóż dlatego, że obie dziedziny: joga i ajurweda to treść wywiadu z Anną Rutkowską, który znalazł się w książce „Przejrzyj na Oczy”, a który serdecznie polecam. Jest to także treść moich wieloletnich zainteresowań oraz, i tu chcę się pochwalić, przyszłych dogłębnych studiów. Naukę zaczynam już wkrótce, będę zdawała relację i jestem przekonana , że pomoże mi to lepiej zadbać o zdrowie- swoje i moich pacjentów.
dr n.med. Agata Plech