Oczy zimą

Zmieniające się pory roku sprzyjają niektórym chorobom oczu. Sezonowo pojawiają się alergie na poszczególne alergeny. Latem musimy chronić się przed nadmiarem słońca, by oczy nie reagowały zaczerwienieniem. Jesienią unikać silnego wiatru. Co takiego dzieje się z naszymi oczami zimą?

Zimowa aura naraża nas nie tylko na zmienne temperatury. Na przemian mróz i ciepło kominka, wilgotne płatki śniegu i suche powietrze w ogrzanych pomieszczeniach, przenikliwy wiatr, spacer z psem o zmroku i oślepiające światło odbite od śniegu. Wszystkie te skrajności narażają nasze oczy na wiele dolegliwości, ale także na przystosowanie się do tak skrajnych warunków. 

Zespół suchego oka

Dolegliwości związane z zespołem suchego oka są częstą dolegliwością występującą zimą. Objawiają się pieczeniem, zmęczeniem oczu, uczuciem piasku pod powiekami, czasem nadmiernym łzawieniem, przejściowym pogorszeniem widzenia. To, co sprzyja wystąpieniu takich objawów, czasem nawet wyłącznie zimą, to narażenie na wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach, zwłaszcza ciepło zapalonego kominka, rozgrzane kaloryfery przy wezgłowiu łóżka, zmienna temperatura otoczenia. Wszystko to powoduje, że film łzowy, warstewka ochronna na powierzchni naszego oka przestaje być stabilny. Z jednej strony nadmiernie paruje, wysycha, z drugiej nie przylega we właściwy sposób do powierzchni oka. Wtedy oczy zaczynają cierpieć.

Okulary przeciwsłoneczne

Zimą, taką prawdziwą, mroźną ale słoneczną jesteśmy narażeni na działanie słońca odbitego od śniegu i od kryształków lodu. Jesteśmy wręcz bombardowani takim promieniowaniem. Czy każdy pamięta wtedy o okularach słonecznych, czy raczej zarezerwowane są do pory letniej? A promieniowanie słoneczne dostające się do oka powoduje nieodwracalne zmiany w tkankach oka. Zmiany u podstaw których leży stres oksydacyjny, proces niszczenia komórek aktywowany np. przez światło. Uszkodzenia doznają białka soczewki, i wtedy szybciej powstaje zaćma, nieodwracalne zmiany zachodzą też w siatkówce oka, zmiany zwyrodnieniowe, niezwykle trudne do leczenia a czasem nieodwracalne.

Możesz także przeczytać...  SESJA LIVE TYLKO DLA KOBIET!

Pij wodę!

Zimą bardzo często zapominamy o właściwym nawodnieniu, bo przecież to latem pocimy się i tracimy więcej wody. A zimą odpowiednia ilość płynów, a zwłaszcza wody jest nie mniej ważna! Pijąc mniej nasilamy u siebie objawy zespołu suchego oka, przyczyniamy się również do wystąpienia tak zwanych mętów w ciele szklistym, pływających przed oczami ciemniejszych punktów, kształtów, przesłony. Dzieje się tak wtedy, gdy obkurcza nam się ciało szkliste, czyli żel wypełniający tylną komorę oka. Łatwo sobie wyobrazić, że gdy mamy coraz mniej wody w organizmie łatwiej dochodzi do „wysuszenia” ciała szklistego, jego zwyrodnienia, powstawania zagęszczeń i mętów.

Rady na zimę? 

– chroń oczy przed UV za zasłoną okularów przeciwsłonecznych.

– pij wodę, 2 litry na dzień to minimum.

– nawilżaj powietrze w pomieszczeniach, gdzie przebywasz.>> Jeśli chcesz zrozumieć wpływ jedzenia na zdrowie – KUP KSIĄŻKĘ PRZEJRZYJ NA OCZY dr n.med. Agaty Plech!Czytaj więcej na zdrowie!
Ajurweda dla Twoich oczu!

Czy podoba Ci się spojrzenie na Twoje oczy w szerszej perspektywie? Dostrzeżenie za Twoimi dolegliwościami czegoś jeszcze? Jakiegoś głębszego dna, Czytaj całość

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty? 10 punktów!

https://www.youtube.com/watch?v=_JDaF5d5Nzk Jakie sygnały powinny zaniepokoić Ciebie- świadomy rodzicu skłonić do wizyty u okulisty. Dziecko ogląda wszystko z bliska 1. Oglądanie Czytaj całość

Okulary ajurwedyjskie- prawdy i mity, opinia okulisty.

W internecie aż roi się od reklam okularów ajurwedyjskich. Obiecują wiele, w tym „ skuteczne leczenie różnych wad wzroku, zeza Czytaj całość

Lody! Warto czy nie?

Lody to produkt, który uznawany jest za jeden z najsmaczniejszych smakołyków gorących, słonecznych dni! Uwielbiany przez sporą gromadę osób, potrafi Czytaj całość

Udostępnij! Powiedz znajomym, że to ważne!