Lekarz i profilaktyka?!

Czasami moi znajomi stukają się w głowę i mówią: „po co w ogóle zajmujesz się profilaktyką? Przecież jesteś lekarzem i płacą ci za leczenie! Ludzie będą mniej chorować – nie będziesz mieć pracy!”

A Wy jak myślicie?

Dla mnie profilaktyka jest najważniejsza, ważniejsza niż konieczność leczenia, ważniejsza niż ewentualne źródło dochodów jako lekarz, ważniejsza niż coraz to nowe terapie. I nie jestem w tym odosobniona

Po co tak naprawdę są lekarze?

Już na dworze Żółtego Cesarza Chin Huang Di, prawie 3 tysiące lat przed naszą erą, płacono medykom tylko wtedy, gdy lud nie chorował. O to dbano!
A i teraz badania kosztów leczenia wykazują , że nie tylko bardziej efektywne i skuteczne, ale i po prostu tańsze niż leczenie, jest działanie profilaktyczne zapobiegające chorobom.

Jednym z potwierdzonych przez amerykańskich badaczy przykładów jest suplementacja diety kobiet w czasie ciąży. Zmniejsza to odsetek przedwczesnych porodów o 5%. Czy to dużo? Każde dziecko uratowane przed przedwczesnym porodem do ograniczenie niepotrzebnego cierpienia i dziecka, i rodziców. A w kosztach leczenia różnica jest ogromna, gdyż leczenie wcześniaków, to średni koszt na jedno dziecko sięgający w Polsce 30 tyś złotych, a w skali kraju idący w miliony. Miliony… które mogą być przeznaczone np. na profilaktykę właśnie!

A jak to jest w okulistyce?

Wprowadzenie badań przesiewowych dotyczących jaskry, zaćmy czy AMD ( zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem) sprawiło, że ludzie leczeni są wcześniej, we wczesnych stadiach choroby, a więc nie tylko bezpieczniej, ale i z lepszymi wynikami.

Jeśli w działania profilaktyczne – poza badaniami i opieką lekarską -włączymy dbanie o „zdrowe życie”- właściwą dietę, dostosowany do wieku i możliwości, ale stały ruch, radzenie sobie ze stresem i dobrą jakość snu, sprawimy, że organizm będzie w lepszej kondycji. To z kolei sprawi, że rzadziej będziemy zapadać na choroby cywilizacyjne oraz na najbardziej powszechne choroby oczu.

Możesz także przeczytać...  Czy iść do lekarza w czasie epidemii? Służba zdrowia po nowemu.

Idźmy dalej. Działania profilaktyczne związane z pracą wzrokową z bliska, a więc przerwy w tej pracy pomagające rozluźnić napiętą akomodację ( stałe napięcie soczewki w oku skupiające „widzenie” na przedmiotach bliskich) zabezpieczają przed niepohamowanym rozwojem krótkowzroczności. Profilaktyka wypadków w pracy i zwykłe zakładanie okularów ochronnych niejednego zabezpieczyło przed skutkami groźnych dla oczu urazów. To tylko niektóre z przykładów.

Wniosek jest dla mnie jednoznaczny- będziemy o profilaktyce mówić dużo i coraz więcej. Mam też nadzieję, że nie tylko mówić, mam bowiem plan namówić Was do wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie i do dbania o jego kondycję.

dr n.med. Agata Plech, spec.okulista

Czytaj więcej na zdrowie!
Ajurweda dla Twoich oczu!

Czy podoba Ci się spojrzenie na Twoje oczy w szerszej perspektywie? Dostrzeżenie za Twoimi dolegliwościami czegoś jeszcze? Jakiegoś głębszego dna, Czytaj całość

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty? 10 punktów!

https://www.youtube.com/watch?v=_JDaF5d5Nzk Jakie sygnały powinny zaniepokoić Ciebie- świadomy rodzicu skłonić do wizyty u okulisty. Dziecko ogląda wszystko z bliska 1. Oglądanie Czytaj całość

Okulary ajurwedyjskie- prawdy i mity, opinia okulisty.

W internecie aż roi się od reklam okularów ajurwedyjskich. Obiecują wiele, w tym „ skuteczne leczenie różnych wad wzroku, zeza Czytaj całość

Lody! Warto czy nie?

Lody to produkt, który uznawany jest za jeden z najsmaczniejszych smakołyków gorących, słonecznych dni! Uwielbiany przez sporą gromadę osób, potrafi Czytaj całość

Udostępnij! Powiedz znajomym, że to ważne!