Czego to mamie w ciąży nie wolno…

Dawno już zapomniałam jak to było gdy byłam ciężarna. Pamiętam jednak, że zetknęłam się wtedy z przesądami jakie będzie dziecko, jeśli zachowam się tak lub inaczej. Ostatnio, w czasie wizyty lekarskiej usłyszałam o jeszcze jednym, okulistycznym zabobonie, dlatego też się tym dzielę.

Czemu przesądy?

W czasach , gdy dostęp do wiedzy był ograniczony, gdy w społecznościach prostych, wiejskich, porządkowano świat przez obserwację i wyciąganie wniosków, część z tych wniosków była niesprawdzona, przesadzona i nadużyta. Tak też było z zabobonami, przesądami dotyczącymi tego co się stanie z dzieckiem, jeśli kobieta ciężarna będzie coś robiła lub czegoś nie robiła. W świadomości (niektórych) naszych babć ciągle jeszcze pobrzmiewa ta „wiedza”.

Najczęstszymi przesądami/zabobonami dotyczącymi ciąży są:

  • jeśli kobieta w ciąży wygląda pięknie- urodzi chłopca, jeśli nie najlepiej- dziewczynkę
  • jeśli brzuch jest okrągły- dziewczynka, jeśli spiczasty- chłopiec
  • jeśli kobieta w ciąży nosi łańcuszek, korale, apaszkę- dziecko będzie okręcone pępowiną ( a to ciekawe, czyli właściwie… kobieta powinna stale nago pływać w wodzie?)
  • jeśli przestraszy się czegoś, albo oparzy i dotknie wtedy brzucha, to dziecko będzie miało znamię w tym miejscu ( ciekawa teoria, bez komentarza)
  • w ciąży nie należy obcinać ani farbować włosów, bo… dziecko będzie miało „krótki rozum”

Malowanie w ciąży oczy wpływa na wzrok dziecka?

To dla mnie zasłyszany ostatnio okulistyczny HIT. Biednej mamie dziecka z niedrożnymi drogami łzowymi, próbowano wmówić, że to dlatego, że w ciąży malowała oczy !!! Cóż, szukanie winnych wkoło jest chyba naszą ( ogromnie obciążającą i przykrą) narodową cechą ☹ . Ale żeby w XXI wieku?

Niedrożność dróg łzowych u dziecka

Niedrożność dróg łzowych po urodzeniu dotyczy około 5% niemowląt, w 1/3 występuje obustronnie. Polega ona na utrudnionym, czasem niemożliwym przepływie łez przez cienkie kanaliki, a następnie przez przewód nosowo-łzowy uchodzący do nosa.

Możesz także przeczytać...  Jak oddychać w maseczce?

Dzieje się tak dlatego, że drogi łzowe w tym okresie są niezwykle cienkie, szczelinowate, a ujście przewodu zamknięte od strony nosa przez fałd błony śluzowej ( który w naturalny najczęściej sposób pęka po urodzeniu). Dziecko z niedrożnymi drogami łzowymi ma stale „zapłakane”, mokre oczy. Jeśli układ odpływu łez do nosa nie działa, to stanowi jednocześnie świetne miejsce dla rozwoju bakterii, a to skutkuje przewlekłym ropieniem oczu czyli zapaleniem spojówek.

Jak sobie radzić z niedrożnością dróg łzowych?

Po pierwsze zobacz jak wygląda układ łzowy i zacznij go masować. Masaż to przesuwanie palcami wzdłuż bocznej ściany nosa poczynając od kącików oczu, dość mocne, takie by wywrzeć ciśnienie w kanalikach i przewodzie nosowo-łzowym. Ciśnienie to ma spowodować pęknięcie fałdu błony śluzowej w nosie i odblokowanie odpływu. Wykonuj taki masaż kilka razy dziennie, najlepiej po każdym karmieniu dziecka, kilkanaście- 20 razy przesuwając palce w dół. Jeśli po kilku dniach oczy nadal ropieją- udaj się po pomoc do okulisty.

Samo dawanie kropli z antybiotykiem, co jest częste w naszym systemie opieki, bez masażu dróg łzowych- nie działa, bo nie usuwamy przyczyny. 

Czytaj więcej na zdrowie!
Jak zadbać o swoją motywację i cieszyć się zdrowiem.

Rozmawiałam wczoraj z koleżanką lekarką, inspirowałyśmy się wzajemnie, wymieniałyśmy się nowinkami. W którymś jednak momencie dotarła do nas smutna prawda. Czytaj całość

Przemoc psychiczna to słowo, które zabija. To bezkrwawy cios prosto w serce.

Przemoc jest zła! Nie ma niczego, co ją usprawiedliwia! Rujnuje zdrowie i psychikę. Nie ma środowisk, które są od niej Czytaj całość

Jak poradzić sobie ze stresem? Praktyczne rady, które działają.

Zdradzę Ci mój sekret. Czemu pomimo takiego obciążenia stresem nie uginam się pod nim? Jak sobie z nim radzę i Czytaj całość

Możesz także przeczytać...  Jak oddychać w maseczce?
Mamo, żyjesz?! 

Syn kilka razy zadał swojej mamie pytanie w pewnej cichej poczekalni zapomnianego dworca kolejowego, gdzie słychać było każdy szept. “Mamo, Czytaj całość

Udostępnij! Powiedz znajomym, że to ważne!